Obyczaje i tradycje wielkanocne

Wielkanoc to święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wiele  obyczajów i tradycji wielkanocnych już zanika. Jednak niektóre  z nich preferuje się nadal w wielu  polskich domach. Oto one:

Wiosenne porządki

Świąteczne porządki mają również charakter symboliczny, gdyż wymiatając brud wymiatamy tym samym wszelkie zło i pozostałości zimy (według tradycji wielkanocnej).

 

Niedziela Palmowa

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem.

 

Środa Popielcowa

Rytuał posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową to bardzo stara tradycja wielkanocna, która stała się symbolem pokuty uczestników nabożeństwa.

 

Wielkanocny koszyczek

Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka               - symbolu Zmartwychwstania, wędlin - symbolu kończącego się postu, jajka - symbolu narodzenia, czy masła - symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki.

 

Potrawy na Wielkanoc

Według tradycji wielkanocnej na stole podczas świąt muszą pojawić się wszystkie te potrawy, których nam brakowało podczas trwania Wielkiego Postu. Świętując okres Wielkanocy na stołach nie może zabraknąć żurku wielkanocnego z białą kiełbasą i kawałkami jajka. Jajka są symbolem nowego życia i tradycja głosi, że im więcej potraw z jajek na wielkanocnym stole tym większa będzie pomyślność domowników. Do tradycji wielkanocnej należy także pieczenie babek wielkanocnych oraz mazurków.

 

Śniadanie

Tradycją wielkanocną jest świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę, gdzie dzielimy się uroczyście  jajkiem z domownikami, po czym zasiadamy do śniadania i cieszymy się syto zastawionym stołem.

 

Pisanki

Malowanie pisanek to najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jajek. Tworzyć pisanki można na wiele sposobów, najprostszym z nich jest zanurzanie jajek w wodzie w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce.

 

Śmigus-dyngusto także bardzo znana tradycja wielkanocna obchodzona w tzw. lany poniedziałek. To zabawa polegająca na oblewaniu wodą wszystkich i wszędzie przez cały dzień. Według tradycji wszystkie panny oblane w Śmigus-dyngus miały większe szanse na zamążpójście.

 

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne.

                                                   Opracowała: Joanna Moskaluk

Bip

Ramowy rozkład dnia

Kubusiowe Kuchcikowo