• 1.Domagaj się, by zadania zawsze były kończone, niezależnie od tego, czy wciąż są dla dziecka interesujące czy zaczęłyje nudzić. Jeśli układacie puzzle, nie zgadzaj się na układanienastępnych, dopóki poprzednie nie będą skończone.Rysowanie, malowanie, wycinanie – każdą pracę kończymyi podziwiamy, bo choć podziwiać je można też na etapachtworzenia, to jednak zachwyt nad skończonym dziełem tocoś zupełnie innego.
  • 2. Podczas wspólnych posiłków nie wyróżniaj dziecka, nakładającmu jedzenie na talerz zawsze w pierwszej kolejności.Znany argument, że obiad wystygnie, wcale nie jest najważniejszy.Włóż babci na talerz, bo jest najstarsza w rodzinie i dopiero potem dziecku, wyjaśniając, dlaczego w tej kolejności.Gdy częstujesz przybyłych do domu gości słodyczami, dbajo to, by to oni  częstowali się nimi przed domownikami(w tym również przed Twoją pociechą).
  • 3.Podczas kinderbali, towarzyskich spotkań w Twoim domu,traktuj inne dzieci jak gości i pozwalaj im korzystać z zasad pierwszeństwa – pierwsze usiądą przy stole, jako pierwsze zostaną obsłużone itp.
  • 4. Jeśli dziecko ma brata i siostrę, dbaj o to, by Twoja pociechaprzestrzegała ustalonych w domu zasad – ten bawi się  zabawkami,kto pierwszy zabawę rozpocznie, tę bajkę oglądacie,którą wspólnie wybraliście, niezależnie od tego, czy dziecko zmieniło zdanie czy nie (rodzeństwo pozostaje przy wcześniejszym ustaleniu).
  • 5. Bądź konsekwentny i stanowczy – jeśli zaplanujecie, że na lody idziecie w niedzielę, to nie wybierajcie się w sobotę  wyłącznie dlatego,że dziecko marudzi.
  • 6. Zapowiedziałeś prezent z okazji imienin, urodzin, gwiazdki...Dziecko wie, że prezent już kupiłeś, ma pewność, że  przeznaczony jest dla niego, prosi więc o wcześniejsze wręczenie. Nie zgadzaj się. Tłumacz, dlaczego i wytrwaj w  postanowieniu.
  • 7. Baw się w odraczanie różnych rzeczy: np. „na basen pójdziemy..., gdy odwiedzimy...”.Planuj, zapowiadaj i trzymaj się terminów wcześniej ustalonych.
  • Wyszukała i opracowała: Iwona Namysł

 

 

 

Bip

Ramowy rozkład dnia

Kubusiowe Kuchcikowo